Tu jesteś:
Poznajemy dobre praktyki w zakresie psychoedukacji dzieci i młodzieży

Poznajemy dobre praktyki w zakresie psychoedukacji dzieci
i młodzieży

Jak w sposób ciekawy i angażujący prowadzić lekcje o zdrowiu psychicznym dla młodzieży? Czym są tzw. „wlepy”, czyli pomysłowe naklejki z pozytywnym przesłaniem dla uczniów? Jakie największe zagrożenia czyhają na młodzież w cyberprzestrzeni? Jak w praktyce wygląda interwencja kryzysowa dla nastolatka, który prosi o pomoc? I czy da się … złapać pozytywny kontakt z własnym ciałem? M.in. o tym mogli dowiedzieć się wolontariusze Stowarzyszenia KAS Kombinat Aktywności Społecznej podczas wizyty studyjnej w lubelskiej Fundacji Sempre a Frente, która od wielu lat prowadzi działania w zakresie ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Czemu służyła wizyta? Zależało nam na tym, aby nasi wolontariusze – którzy lada dzień będą świadczyć m.in. pierwszą pomoc psychologiczną w Punkcie Informacyjno – Edukacyjnym w Radomiu – mogli zobaczyć na własne oczy, jak podobne działania w zakresie psychoedukacji prowadzi doświadczona organizacja, jaką niewątpliwie jest Fundacja Sempre a Frente z Lublina mówi Agnieszka Sekulska, Prezes Stowarzyszenia KAS  Kombinat Aktywności Społecznej. I dodaje – Wierzymy, że dzięki takiej wizycie oraz serii szkoleń ze specjalistami i praktykami w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, nasi wolontariusze będą mieli odpowiednie umiejętności do świadczenia pomocy w Punkcie Informacyjno – Edukacyjnym, z którym ruszamy już w drugiej połowie stycznia 2023 roku.

Wizyta studyjna odbyła się w dniach 8 – 10 grudnia 2022 roku. Fundacja Sempre a Frente od 11 lat działa na rzecz dzieci i młodzieży. W ostatnich latach prowadziła m.in. projekty promujące zdrowie psychiczne w szkole „Szkoła proMOCji zdrowia psychicznego”, z którego efektami uczestnicy wizyty mogli się zapoznać podczas konferencji podsumowującej projekt. Na konferencji zaprezentowane zostały działania zarówno samej fundacji jak i młodzieży biorącej udział w projekcie, która miała za zadanie wprawić w ruch własne pomysły na promocję zdrowia psychicznego. Fundacja poza działaniami w szkołach prowadziła również telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, a od września tego roku uruchomiła Centrum Pomocy Dzieciom – placówkę, prowadzoną we współpracy z fundacją „Dajemy Dzieciom Siłę” i opartą na skandynawskim modelu Barnahus, która ma na celu objęcie kompleksową opieką dzieci krzywdzone.

Pracownicy i wolontariusze Sempre a Frente podzielili się z nami między innymi tym w jaki sposób trafiają do nich dzieci, jak funkcjonują u nich grupy terapeutyczne dla uczniów, w jakim zakresie mogą objąć całą rodzinę wsparciem systemowym, a także jak wyglądają u nich procedury i standardy pracy z dziećmi oraz tym gdzie znajdują się jako placówka w systemie zdrowia. Na przykładach omówiliśmy jakie działania mogą podejmować, co im wolno, czego nie i kiedy muszą zwrócić się o pomoc lub przekazać sprawę dziecka innej instytucji. – mówi Konrad Budzyński, koordynator wolontariatu w Stowarzyszeniu KAS Kombinat Aktywności Społecznej.

W trakcie wizyty studyjnej wolontariusze odwiedzili także Centrum Informacji i Rozwoju Młodzieży Fundacji Sempre a Frente, gdzie mogli posłuchać m.in. o tym jakie inicjatywy podejmowane są dla młodzieży w ramach wolontariatu, jak przebiega wymiana informacji o projektach mających na celu stworzenie szans rozwoju dzieci i młodzieży, czy to w programie Erasmus, w korpusie solidarności czy lokalnie.

Zawitaliśmy również do Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie, by dowiedzieć się więcej o tym jak wygląda udzielanie pierwszej pomocy psychicznej oraz interwencje kryzysowe, jakie są ich standardy i procedury. Ostatnim miejscem, które było nam dane odwiedzić była przestrzeń młodzieżowa HEJ!, gdzie mogliśmy posłuchać o tym jak powinno się projektować przestrzenie dla młodzieży, o Lublinie jako Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023, a także o tym na czym polega i jakie korzyści ze sobą niesie pedagogika cyrku, o której opowiedziała nam Joanna Reczek-Szwed – prezes fundacji Sztukmistrze. – dodaje Konrad Budzyński.

Wyjazd poza walorami merytorycznymi był świetną okazją na integrację zespołu i wolontariuszy. Przed Stowarzyszeniem KAS Kombinat Aktywności Społecznej wiele wyzwań, które związane są z uruchomieniem Punktu Informacyjno – Edukacyjnego oraz innymi działaniami psychoedukacyjnymi skierowanymi do dzieci i młodzieży.

W sposób szczególny dziękujemy Pani Marcie Szodrak – wiceprezes Fundacji Sempre a Frente, która była odpowiedzialna za organizację wizyty z ramienia Fundacji.

Wizyta studyjna była zrealizowana w ramach projektu pn. Punkt Informacyjno-Edukacyjny- uzyskaj właściwą informację” realizowanego przez Stowarzyszenie KAS Kombinat Aktywności Społecznej.