Tu jesteś:
Oni tworzą dla siebie przestrzeń bez barier – Ty też możesz!

Oni tworzą dla siebie przestrzeń bez barier – Ty też możesz!

Facebook
Twitter
LinkedIn
409008428_741008324735292_3084313725675389387_n

Ograniczenia – psychiczne i fizyczne – niemal na co dzień dają nam się we znaki i utrudniają realizację wielu zamierzonych planów i marzeń. A co, gdyby tak stworzyć dla siebie przestrzeń bez barier?  Tak jak studenci AHNS – Marcin Mandziuk oraz Natalia Majewska – którzy żyją z niepełnosprawnością, a mimo to – czerpią z życia pełnymi garściami? To jeden z tych tematów, które pojawiły się na konferencji “Przestrzeń bez granic”, która w piątek, 8 grudnia 2023 roku odbyła się w siedzibie Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu.

Ograniczenia psychiczne

O tym, dlaczego warto rozmawiać, jak sprawić, by rozmowa była pomocna oraz czym w ogóle jest dobrostan psychiczny mówili obecnym na sali młodym ludziom przedstawiciele Stowarzyszenia Kombinat Aktywności Społecznej – Agnieszka Sekulska, Konrad Budzyński oraz Szymon Kornaś. – Wiemy, że wielu młodym ludziom towarzyszy na co dzień wiele negatywnych emocji, że trudno się im przełamać do poszukiwania wsparcia, a emocje czasem nie pozwalają normalnie funkcjonowaćmówiła Agnieszka Sekulska, Prezeska Stowarzyszenia KAS Kombinat Aktywności Społecznej – Dlatego uruchomiliśmy w Radomiu bezpłatny Punkt Informacyjno – Edukacyjny, w którym zespół wolontariuszy i specjalistów jest gotowy, aby poświęcić uwagę problemom młodych ludzi – dodaje.

Ograniczenia fizyczne

O ograniczeniach wynikających z niepełnosprawności mówili – tak jak już pisaliśmy na wstępie – Marcin Mandziuk oraz Natalia Majewska – studenci Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu. – W swojej prezentacji użyłem określenia intrygujący entuzjazm – bo mimo swoich ograniczeń, staram się na co dzień zachować dystans, poczucie humoru, co niektórych właśnie … intryguje – przekonywał Marcin Mandziuk.

 
Temat ograniczeń fizycznych był również przedmiotem wystąpienia Kingi Zawodnik – znanej widzom TVN z programów (m.in. “Dieta czy cud”), w których opowiadała o swojej walce wieloletniej z nadwagą.

Konkurs “Zdrowie psychiczne w obiektywie dzieci i młodzieży”

Piątkowa konferencja była także okazją do rozstrzygnięcia Konkursu skierowanego do młodzieży, w której organizatorzy – Akademia Handlowa Nauk Stosowanych oraz Stowarzyszenie KAS Kombinat Aktywności Społecznej – zachęcali młodych ludzi do podzielenia się swoją perspektywą – tym, jak oni widzą i rozumieją zaburzenia natury emocjonalnej i psychicznej. Laureatami konkursu zostali:

  • Klasa 2F z II Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu
  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Wierzbicy
  • Zespół niepublicznych placówek opiekuńczo wychowawczych w Jasieńcu Iłżeckim Dolnym
  • Natalia Stępień

Prace nagrodzonych laureatów niebawem zaprezentujemy za pośrednictwem naszych profili w mediach społecznościowych.

Organizatorami wydarzenia byli: Akademia Handlowa Nauk Stosowanych w Radomiu oraz Stowarzyszenie KAS Kombinat Aktywności Społecznej.  Konferencja była częścią projektu pn. “Punkt Informacyjno-Edukacyjny uzyskaj właściwa informację” jest sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

312988284_679174130500294_7605117304388613566_n-1