Tu jesteś:

Nie tylko Radom! Czas ruszyć w Powiat!

Facebook
Twitter
LinkedIn
info-spotkanie-informacyjne

Od kilkunastu miesięcy alarmujemy opinię publiczną o pogarszającej się w dramatycznie szybkim tempie, kondycji psychicznej dzieci i młodzieży w Radomiu. Ale – jak łatwo się domyślić – problem ten dotyczy nie tylko Radomia. Dlatego ruszamy dalej z naszą inicjatywą, obejmując swoim działaniem gminy powiatu radomskiego i już dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych na pierwsze spotkanie informacyjne – 7 lutego 2023 roku – w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Radomiu od godz. 10!

Jak to było w Radomiu?

Dzięki zaangażowaniu wielu mieszkańców Radomia nie skończyło się tylko “na gadaniu”, ale także na konkretach: ostatnie miesiące zaowocowały powołaniem zespołu partycypacyjnego, który m.in. przeprowadził badania ankietowe w radomskich szkołach, opracował publicznie dostępną, szczegółową diagnozę środowiska lokalnego, zarys działań oddolnych w ramach Obywatelskiego Programu Promocji Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży oraz mocno przyczynił się do powstania Punktu Informacyjno – Edukacyjnego na terenie Radomia. Korzystającz tych doświadczeń, chcemy ruszyć dalej i przekonać się o tym jak wygląda realna skala problemu w gminach mieszczących się w granicach powiatu radomskiego – mówi Agnieszka Sekulska, Prezeska Stowarzyszenia KAS Kombinat Aktywności Społecznej w Radomiu.

Podjęcie tych działań powiecie radomskim jest możliwe dzięki pozyskaniu przez Stowarzyszenie KAS Kombinat Aktywności Społecznej dofinansowania w ramach Programu  Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny – finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich.

Dzieci desperacko szukają ucieczki

A skala problemu zaburzeń psychicznych i emocjonalnych nastolatków jest niebagatelna – i niestety z roku na rok coraz gorsza. Według najnowszych informacji Komendy Głównej Policji, w 2021 roku doszło do ponad 2000 prób samobójczych nastolatków. 150 z nich zakończyło się zgonem. To kolejny, zwyżkowy rok, a sytuacja robi się coraz poważniejsza, co pokazuje poniższy wykres:

Spotkanie informacyjne – po co i dla kogo?

Spotkanie informacyjne ma charakter otwarty i jest skierowane nie tylko do środowisk z powiatu radomskiego, które na co dzień – pośrednio lub bezpośrednio – mierzą się z problemem zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży: m.in. lekarzy, ekspertów, psychologów, organizacji pozarządowych, aktywistów, pedagogów, nauczycieli, ale także rodziców i wszystkich, którym dla których problem jest ważny.

Podczas spotkania zaprezentujemy Państwu założenia naszej inicjatywy, której celem jest m.in.:

  • powołanie spośród przedstawicieli poszczególnych gmin zespołu partycypacyjnego ds. opracowania Programu Promocji Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Powiecie Radomskim,
  • przeprowadzenie badań ankietowych oraz opracowanie diagnozy środowiska lokalnego, aby poznać prawdziwą skalę problemu na terenie powiatu radomskiego,
  •  wypracowanie oddolnych propozycji działań na rzecz promocji i profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży,
  • psychoedukacja dzieci i młodzieży oraz zwiększanie świadomości mieszkańców na temat dostępnych form wsparcia.

Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie KAS  Kombinat Aktywności Społecznej w Radomiu we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Radomiu.  Spotkanie jest częścią projektu pn. „Obywatelski Program z zakresu promocji zdrowia psychicznego”, który jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

W przypadku pytań lub wątpliwości, zachęcamy również do kontaktu pod numerem telefonu: 882 777 067 lub mailem: biuro@stowarzyszeniekas.pl

Jesteśmy przekonani, że działając wspólnie, możemy choćby w najmniejszym stopniu, przyczynić się do pomocy osobom, które naprawdę jej potrzebują.

Zapraszamy do współpracy.

312988284_679174130500294_7605117304388613566_n-1