Tu jesteś:
Jak pomóc dzieciom w kryzysie psychicznym? Weź udział w konsultacjach Programu Promocji Zdrowia Psychicznego dzieci i młodzieży w Radomiu!

Jak pomóc dzieciom w kryzysie psychicznym? Weź udział w konsultacjach Programu Promocji Zdrowia Psychicznego dzieci i młodzieży w Radomiu!

Na początku 2022 roku zaprosiliśmy mieszkańców Radomia do wspólnego wypracowania Obywatelskiego Programu Promocji Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Efektem kilkumiesięcznej pracy wielu ludzi z różnych środowisk, jest rzetelna diagnoza lokalnego, radomskiego podwórka oraz zbiór konkretnych pomysłów na wspólne działania – tu i teraz. Jeśli to czytasz i temat zaburzeń psychicznych i emocjonalnych nastolatków jest Ci bliski – zapraszamy do udziału w konsultacjach – w trakcie których można zgłosić uwagi do Programu – diagnozy, celów oraz zgłosić własne propozycje konkretnych, oddolnych działań.

Konsultacje Programu odbywają się w okresie od 19 września do 3 października 2022 roku (do godz. 23:59). Po tym czasie w Programie zostaną naniesione uwagi oraz propozycje działań zgłoszone w trakcie konsultacji. Cały dokument będzie dostępny na stronie psychologiczneinfo.pl

Dlaczego to robimy?

Blisko półtora tysiąca (!) nastolatków w 2021 roku w Polsce powiedziało BASTA – wzięło do ręki żyletkę, łyknęło garść tabletek lub w inny, równie dramatyczny sposób, postanowiło napisać ostatni etap swojego krótkiego życia. Mówiąc wprost – postanowiło popełnić SAMOBÓJSTWO. Często działając nieświadomie, pod wpływem impulsu, ale … jakie to ma znaczenie?

Całe „szczęście”, dzieci rzadko skutecznie odbierają sobie życie. Jednak każda z tych prób to dramat. Dramat dziecka, rodziny, otoczenia. Często to dopiero początek gehenny i zderzenia dzieci oraz ich rodziców z dramatycznie niewydolnym systemem polskiej psychiatrii dziecięcej, opisywanym tak boleśnie i okrutnie przez rodziców w słynnych „Szramach” Janusza Schwertnera.

Niewielu z nas ma jakikolwiek wpływ na to, jak działa „system”. Ale jako mieszkańcy, członkowie lokalnych społeczności – obywatele – mamy prawo i obowiązek podejmować działania oddolne, wskazywać ułomności i szukać rozwiązań.

Mieszkańcy Radomia podczas pierwszego spotkania zespołu partycypacyjnego

Właśnie dlatego zaprosiliśmy mieszkańców Radomia do wspólnego wypracowania Obywatelskiego Programu Promocji Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Efektem kilkumiesięcznej pracy wielu ludzi z różnych środowisk, jest rzetelna diagnoza
naszego lokalnego , „radomskiego podwórka” oraz zbiór pomysłów na wspólne działania – tu i teraz. Ten program to nasz, obywatelski punkt widzenia. Każdemu, kto w jakikolwiek sposób zaangażował się w jego powstanie, dziękujemy z całego serca.

Mamy nadzieję, że Program pozwoli jeszcze mocniej zaangażować lokalne środowiska w walkę ze skutkami zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży, będzie inspiracją dla środowiska organizacji pozarządowych do powstawania kolejnych oddolnych inicjatyw, a przede wszystkim – zachęci lokalne władze samorządowe do aktywniejszego działania w tym zakresie promocji zdrowia psychicznego radomskiej młodzieży.